BACAK İNCELTME (CALF SLİMMİNG)

Bilindiği gibi kadının bacakları vücudunda önemli bir güzellik sembolüdür. Dolayısıyla estetik ve vücut ölçüleriyle uyumlu olması önemlidir. İdeal bir kadın bacağında, dizler belirgin olarak üst bacaktan ince, ayak bilekleri de belirgin olarak baldırdan ince olmalıdır. Kalın baldır bazen görsel bazen de fonksiyonel olarak sorun oluşturur. Etek, şort, mayo veya ayakkabı (özellikle çizme) kullanımında sıkıntı yaşanıyorsa, bacakların saklanmasına gerek olmadan ve strese girmeden bacak inceltmek mümkündür.

Bacaklar neden kalın olur?

Bacakların kalın olmasının en önemli nedeni kalın kemik yapısı dışında birikmiş olan yağlar ve baldır kaslarının aşırı büyümesi (hipertrofisi) olarak sıralanabilir. Baldır kasları sadece bacak kalınlık sorununa neden olmaz. Aynı zamanda bölgesel sert kitleler halinde ortaya çıkarak erkeksi bir görünüme neden olur. Eğer baldır kaslarından birinde aşırı hacim artışı olursa bacaklarda çarpıklık veya asimetri ortaya çıkar. Bu durum aynı zamanda daha önce var olan bir çarpıklığın hacmini de artırabilir. Kaslar bileğe doğru hacim kaybederek bilek kalınlığı oluşturmayan kirişlere dönüşür.

Bacaklar nasıl inceltilebilir?

Bacaklarda fazla yağ dokusuna bağlı oluşan kalınlıklar birtakım yöntemlerle inceltilebilir. Eğer sadece kemikte kalınlık varsa o zaman sınırlı bir düzeltme işlemi yapılabilir. Kas yapısına bağlı bacak kalınlıklarında ise nörotoksin (botoks) enjeksiyonu yaparak inceltme sağlanabilir. Bazen bacak kalınlıklarında bunlardan ikisi veya her üçü bir arada bulunabilir. Bu durumda her bir soruna yönelik farklı işlemler yaparak bacak inceltmesi yapılmalıdır.

Eğer bacakta birikmiş yağlarla birlikte gelişmiş kaslar da varsa sadece tek bir işlem yapmak sorunu çözmeyebilir. Çünkü bu durumda sorun sadece bacak kalınlığı değildir. Bacak kalınlığı yanında estetik görüntü sorunu da vardır. Bu durumda sadece yağ dokusunun alınması bacak incelmesi sağlasa da kasın kalınlığı azaltılmadıkça tatmin edici bir bacak incelmesi elde edilemeyebilir. Ayrıca sadece yağ alınmasıyla asimetriler ve erkeksi kaslı görünüm ortadan kaldırılamaz. Bacak kasları kalın olan kişilerde, bacağa şekil verecek şekilde yapılan nörotoksin (botoks) enjeksiyonlarıyla kas hacmi azaltılabilir. Bu işlem kasların hacimli olan bölgelerine belirli aralıklarla nörotoksin (botoks) yapılması ile gerçekleşir. Nörotoksin (botoks) sinirlerden kaslara giden kasılma uyarılarını önleyerek, kasların çalışmasını engeller ve böylece bacak incelmeye başlar. Bir taraftan bacak incelirken diğer taraftan kramp benzeri kasılmalar ile kontrolsüz kas spazmları ortadan kalkar ayrıca bacak kan dolaşımın da kısmen rahatladığı görülür.

Bacak inceltme işleminin yan etkileri var mı?

Yapılan bu işlemden sonra kişinin yürümesinde herhangi bir sorun oluşmaz. Sadece hastaların ağır çekim hissi olarak tanımladıkları hoplama ve zıplama gibi ani bacak hareketlerinde bir yavaşlama görülebilir. Bu durum geçicidir ve iki haftada kendiliğinden ortadan kalkar.

Uygulamanın etkisi ne zaman başlar ve ne kadar sürer?

Uygulamanın etkisi 3-14 günde içinde görülmeye başlar. Tedavinin etkinliği açısından nörotoksin (botoks) uygulamalarını başlangıçta yılda 2 kez olacak şekilde tekrarlamak gerekir. Uzun vadede kalıcı ve etkili sonuçların ancak düzenli tekrarlar ile elde edilebileceği unutulmamalıdır.

Uygulamayla bacak ne kadar inceltilebilir?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte ilk uygulamada bacakta 2-3 cm kadar bir incelme sağlamak mümkün olabilir. Ama ilk uygulamada daha çok beklenti erkeksi görünümden kurtularak feminen (yumuşak hatlı) bir görüntü elde etmek ve bacakları biçimlendirmek olmalıdır.  

Bacak inceltme işlemi kimlere yapılmaz?

Meslekleri gereği bacaklarını kullanmak zorunda olan bazı kişilerde (balerin gibi) bu yönteme başvurmak doğru değildir. Bunun dışında kas ve sinir hastalığı olanlara, hamilelere, emzirenlere ve kan sulandırıcı alanlara uygulanması önerilmez.

Bacak inceltme işleminin takibi nasıl yapılır?

Tedavi sonrası sonuçların değerlendirilmesi için uygulama öncesi hastanın baldır çevresi ölçümleri alınmaktadır. Hasta oturur konumda ve ayak tabanı yere tam basarken baldır ortasından, baldır ortasının 5 cm üst ve 5 cm alt çevresinden 3 farklı ölçüm yapılır.

Bu yazı teşhis ve tedavi amacıyla değil bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Bacak inceltme ile ilgili merak ettiğiniz konuları sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz.