Vücudun belli bölgelerine toplanmış yağların hızlı yakımının hızlandırılması için yapılan işlemlerdir. Bölgesel yağ eritme ismi de üzerinde olduğu gibi sadece bölgesel incelme sağlar, kesinlikle bir zayıflama işlemi değildir. Kişiye bir diyetisyen eşliğinde yapılan diyet ve egzersizle kilo kaybı sağlamaya çalıştığı dönemde vücudun bazı bölgelerinde inat edip erimeyen yağları yok etmek için uygulanır.

 

 

Bölgesel yağ eritme nasıl yapılır?

 • Yağın biriktiği bölgelere çok ince bir iğne ile yağ eritici ilaçların verilmesi olan mezoterapi ile
 • Kas aktivitesini, dolaşımı , yağ metabolizmasını tetikleyen cihazlar ile yapılabilir.

Bölgesel yağ eritme vücudun hangi bölgelerine uygulanabilir?

Yanaklar,gıdı,ense,kol,bel,karın, bacaklar, bacak arası, erkeklerde meme (jinekomasti) gibi yağın yoğun biriktiği tüm alanlara uygulanabilir.

Bölgesel yağ eritme ağrılı bir işlem midir?

İşlem yapılacak bölge etkin anestezik kremlerle işlem öncesi uyuşturularak yapıldığı için konforlu bir uygulamadır.

İşlem sonrası etki hemen farkedilir mi? Ve yağ eritme işlemi kalıcı mıdır?

Yağ yoğun bölgeye verilen ilaçların yağı parçalaması ve vücudun parçalanmış yağı bölgeden uzaklaştırması için 1-3 hafta gibi bir süreye ihtiyacı vardır. Eritme işlemi sonrası kişi diyetine dikkat ederek süreci desteklemelidir. Aksi taktirde yapılan işlem sıvı dolu bir bidonu boşaltmak için alttan çeşmeyi açmışken üstten daha büyük bir hortumla doldurmaya benzer ki etki farkedilemez olur.Bu sebeple hastanın bu süreci dietine dikkat ederek tamamlaması önem arz eder. Yağ kitlesi çok fazla olanlarda tekrarlı seanslar gerekebilir. Kullanılan ürüne göre seans aralıkları 2-3 hafta arası değişebilir. Bölgesel yağın miktarına ve kullanılan ürünün içeriğine göre  tek seansla sonuç alınabileceği gibi 4-6 seansa kadar tekrarı gerekebilir.

Yağ eritme ile eriyen yağlar vücudumda başka bir organa zarar verir mi?

Yağ eritmede vücudumuzda safra asiti olarak normalde de bulunan ve yemeklerimizdeki yağların sindirimini sağlayan fosfotidil kolin, deoksikolat, lipaz,carnitin gibi maddeler kullanılmakta olup yağlar eridikten sonra kan yolu ile karaciğere taşınıp oradan safra yolu ile atılmaktadır. Vücuttaki başka bir organa zarar vermez

İğneli lipoliz kime yapılmaz?

 • Kanser ve AİDS hastalarına
 • Koroner kalp hastalığı olanlara
 • Hamilelere
 • İleri düzeyde karaciğer ve böbrek hastalığı olanlara
 • 18 yaşından küçüklere
 • İlaç allerjisi olanlara
 • Lenfatik dolaşım bozukluğu olanlara
 • Soya allerjisi olanlara
 • İleri seviye kronik böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlara
 • Enjeksiyon yapılacak bölgede enfeksiyonu olanlara
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu olanlara yapılmaz.

Yağ eritme sonrası vücut sarkar mı?

Yağ eritme için kullanılan ürünlerin içinde bir miktar sıkılaştırıcı ilaçlar da bulunduğundan ve süreç aşamalı yavaş ilerlediğinden derinin sıkılaşması da olaya eşlik eder. Ciddi bir sarkma yapmaz

İğneli lipoliz sonrası nelere dikkat edilmeli?

 • İşlemden sonra 3-4 saat vücuda su ve el temasından kaçınılmalı
 • İlk 1 hafta havuz,deniz,sauna, kaplıca gibi toplu girişlerin olduğu alanlara girmekten ve güneşlenmekten ve solaryumdan kaçınılmalı
 • Bol su tüketilmeli
 • İlk 1 hafta alkol tüketilmemeli
 • Sportif faaliyetlerle bölgeye gelen kan akımı arttırılarak erimiş yağların uzaklaştırılması

 Eriyen yağların bölgeden kolay uzaklaşması için nelere dikkat etmeliyiz?

İğneli lipoliz sonrası eriyen yağların vücutta başka bir alana gidip yerleşmemesi için enerjiye dönüşerek atılması gerekir. Bu da aktif ya da pasif egzersizlerle mümkündür. M-slim ile kas hareketlerini pasif olarak arttırabileceğimix gibi kişinin aktif egzersiz yaparak da bunu sağlaması mümkündür.

Lipoliz ile eriyen yağların bir kısmı da kana karışarak karaciğerden safra yoluyla atılır. Kişinin işlem yaptığı sürçte bol su tüketimi bu atılımı hızlandırır.

İğneli Lipoliz ne kadar sürede etkisini gösterir?

Kişinin yağ oranına göre istenilen sonuca ulaşılma süresi farklılık gösterir. Yapılan işlemden 2-4 hafta sonra etki farkedilir olur. İstenilen sonuca ulaşılana kadar seanslar tekrarlanabilir

 İğneli lipoliz zayıflatır mı?

İğneli Lipoliz bir zayıflama yöntemi değildir. Tüm diyet ve egzersizlere rağmen gıdı,karın,bacakarası, bel oyuntusu, ense ve yanaklardaki bölgesel yağ fazlalıklarının yokedilmesini sağlar. Aşırı kilolu olan kişilerde ciddi bir diyet programı eşliğinde uygulanabilir.

İğneli lipolizin yan etkileri var mıdır?

Enjeksiyon bölgelerinde kaşıntı,şişme, kızarıklık, yanma,ağrı ve morluklar olabilir. Bu şikayetler hafif ve kısa sürelidir. Şikayetleri azaltmak için Soğuk uygulama ve hekiminizin önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Lipoliz, hızlı vücut şekillendirme ve fazla yağlardan kurtulmak için yapılan oldukça konforlu ve etkin bir uygulamadır, sizi ideal vücut tipine ulaştırabilir.