DUDAK DOLGUSU (LİPS FİLLER)

"Hayalinizdeki dudaklara ulaşmaya çok yakınsınız!"

Bu sayfadaysanız muhtemelen sizin dudaklarınız da istediğiniz büyüklükte değil, küçük dudaklarınız, ince dudaklarınız hoşunuza gitmeyen şekilsiz dudaklarınız veya asimetrik dudaklarınız mevcut. Ve siz de dolgun, düzgün, şekilli, doğal görünümlü, etkileyici dudak istiyorsunuz. Hayalinizdeki dudaklara ulaşmaya çok yaklaştınız.

Haklısınız dudakların orantılı ve estetik olarak güzel ve doğal görünmesi son derece önemlidir. Dudaklar yüze bakılır bakılmaz ilk göze çarpan ve konuşurken hareketli uzuvlar olduğu için yüz altın oranında büyük önem taşır. Tüm yüzüne işlem yapılan kişilerde dudaklara dokunulmadığında her şey mükemmel de yapılmış olsa o son sihirli güzellik tamamlanamamaktadır. İnce bir dudakla burun olduğundan daha büyük, yanaklar daha tombul görünebilir. Ama sakın dudak dolgusu deyince kocaman, iri, yüze bakılır bakılmaz göze çarpan dudakları kastettiğimi sanmayın. Zaten bu yüzden değil midir ki pek çok kadın yaptırmadan önce biraz duraksar, çevreden yanlış anlaşılmaktan korkar ve yaptırmaya çekinir dudak dolgusunu. Halbuki ideal bir dudak dolgusu yüzün diğer uzuvlarıyla orantılı ve biçimli olandır. Ne bir tık eksik ne bir tık fazla. Tabii ki bu hassas sınırı belirlemek yapan kişinin bilgi ve tecrübesiyle, seçilecek dolgunun cinsi ve miktarı ile doğru orantılıdır.

Dudak dolgusunun amacı nedir? niçin dudak dolgusu yapılır?

 • Dudaklara volüm (hacim) kazandırarak doğal ve genç görünüm elde etmek
 • Dudak konturunu belirginleştirmek
 • Dudak asimetri problemlerini çözmek
 • Dudak rengini tazelemek ve nemlendirmek
 • Yaş almaya bağlı gelişen ince çizgilenmeler, kırışıklıklar ve sarkmaları önlemek
 • Diş problemlerinin dudakta oluşturduğu yapısal anomaliliği düzeltmek
 • Yüz bölgesinde altın oran güzelliğini yakalamak
 • Burun dudak arasındaki mesafeyi kısaltmak

Peki ideal ve güzel bir dudak dolgusu nasıl olmalıdır?

Tabii ki güzellik kavramında olduğu gibi dudak güzelliğinde de tercihler kişiden kişiye değişir, yani sübjektiftir. Ancak dudak dolgusunda dikkat edilmesi gereken genel kurallar vardır. Dudak kontürü incecik, dışa taşmamış, ördek dudak şekli oluşmamış, dudak tüberkülleri dolgun, alt ve üst dudak oranı uyumlu büyüklükte, yayvan bir dudaksa küçültülmüş, silik, içe dönmüş bir dudaksa dolgunlaştırılmış asimetrik bir dudaksa asimetrisi düzeltilmiş ise böyle bir dudak dolgusuna güzel bir dudak dolgusu diyebiliriz.

İyi ve güzel bir dudak dolgusu yüzün büyüklüğüne ve dudağın biçimine göre doğru ayarlanmış olandır. Ancak bunların dikkat edileceği bir yerde yaptırdığınız dudak dolgusu göze batmaz sadece istenilen ölçüde, zarif ve biçimli olabilir. Dudak dolgusu sadece dudak şekillendirmek ve büyütmek için yapılmaz. Bazen burun dudak arasındaki mesafeyi kısaltmak için de dudak dolgusu yapmak gerekebilir. Özetle; dudağın hacmi, genişliği, simetrisi, alt ve üst dudağın birbiri ile olan orantısı, yüzün genel yapısına uygun olması kriterlerine bakılır; İyi yapılmış bir dudak dolgusunda;

 • Yan profilde alt dudak üst dudağa oranla 1-2 mm önde olmalı
 • Alt dudak, üst dudaktan üçte bir oranında daha dolgun olmalı
 • Dudak bölgesinde bulunan Philtral kolon belirgin derecede dolgun olmalı
 • Vermillon çizgisi kalın ve belirgin olmalı
 • Ağız köşesi yukarıya doğru açılanarak yüzün sevecen ve gülümser olması sağlanmalı
 • Dudak volümü, projeksiyonu ve profili birbiriyle harmonik yapıda olmalı
 • Gülümserken diş etleri ortaya çıkmıyor olmalı
 • Dolgu dudak altı ya da üstü bölgeye taşmamalı
 • üst dudak/ Alt dudak oranı 2/3 olmalı

Dudak dolgusunda başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

 • Dolguyu yapan hekimin estetik ve tıbbi bakış açısı, tecrübesi
 • Hasta beklentisinin doğru anlaşılması ve doğru yönlendirilmesi
 • Uygulamanın doğru planlanarak muhtemel uygulama sonucunun öngörülebilmesi
 • Kullanılan dolgunun ulusal ve uluslararası belgeli ve kaliteli olması
 • Uygulama öncesi ve sonrası dikkat edilecek konuların takip edilmesi
 • Kişinin yüz şekline uygun ve kişinin istediği gibi bir dudağın tasarlanması
 • Hastanın dudak yapısı ile olabilecek dudak beklentisinin ve kullanılacak malzeme miktarının doğru yönetilmesi(çok ince bir dudak ilk uygulamada 1 ml dolgu ile çok aşırı dolgun hale gelemez, birden çok uygulama gerekebilir)

Dudak Dolgusunda Kullanılan Ürünler Nelerdir?

Dudak dolgusunda genellikle hyaluronik asit dolguları, bazen de kişinin kendi vücudundan alınıp işlenen yağ enjeksiyonları kullanılır.

Hyalüronik asit, vücudun doğal yapısında bulunan bir maddedir. Hyalüronik asit dolguları herhangi bir komplikasyon geliştiği taktirde çabuk eritilebilmeleri ve doku içinde kolay ve düzgün dağılmaları sebebiyle en çok tercih edilen dolgulardır…

Dudak dolgusu için kalitesi belirsiz ve yetkili mercilerden onay almamış ürünlerin kullanılması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı onaylı, UTS kaydı olan, uluslararası düzeyde kabul gören kaliteli ve markalı dolgular kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Dudak dolgusu fiyatı nedir?

Diye soruyorsanız bunun belirleyicisi de siz olacaksınız. Seçilen dolgunun kalitesi ve markası, kişinin beklentisini karşılamak için kullanılacak dolgu miktarina (ml-cc) göre fiyatlandırma yapılır.

Dudak dolgusunun ömrü ne kadardır? dudak dolgusu kalıcılığı kaç aydır?

Normal bir hyaluronik asit dolgusunun ömrü 10-15 ay arasındadır. Bu bazı kişilerde 18 aya kadar çıkabilir. Kişinin içtiği su miktarı azaldıkça dolgu ömrü kısalır. Çok hareket, aşırı sıcak da dolgu ömrünü kısaltan sebeplerdendir. Tabii ki kişinin metabolizma hızını da dolgu ömrünü etkileyen sebepler arasında saymazsak olmaz. Yani dudak dolgunuzun ömrünü siz belirleyeceksiniz dersek abartılı bir ifade kullanmış olmayız. Çok sıcak teması, çok hareket, az su tüketimi, hipertiroidi, aşırı fiziksel aktivite gibi metabolik hızı arttıran durumlar bu süreyi 6 aya kadar indirebilir. Markasız ve kalitesiz dolgu kullanımı bu süreyi daha da kısaltabilir.

Dudak dolgusunda kullanılan dolgu miktarı ne kadar olmalıdır?

Kişinin yüzünün ve dudaklarının ihtiyacına ve bireysel tercihlerine göre bu miktar 0.3-3 ml arasında değişebilir. Belirgin çok dolgun dudaklar için 1 ay ara ile her seferde 1-1,5 ml kullanılarak 2-3 ml dudak dolgusu kullanılabileceği gibi çok az miktar kullanılarak sadece dudak konturu veya asimetrik dudak düzeltme, sadece alt dudak dolgusu, sadece üst dudak dolgusu da yapılabilir. Daha çok tercih edilen ise ilk seferde 0.5-1 ml dolgu kullanılmasıdır. Tek seferde 1 ml den fazla dudak dolgusu kullanılırsa ne olur? Fazla dolgu dudağı besleyen damarlara bası yaparak dolaşımın bozulmasına neden olabilir. En az 15 gün-1 ay beklenmesi önerilir. Dudak dolgusu yaptıranlar için belki de en zorlu kısımlardan biri, hangi dudak tipini seçecekleri konusudur. Tabi kişilere hangi dudak dolgu çeşidinin uygulanacağına gelişigüzel karar verilmemektedir. Kişilerin yüz yapısı, altın oranı ve genel olarak yapısı dikkate alınarak karar verilir.

Günümüzde dudak dolgusunda daha çok hangi teknik tercih edilir?

Dudak dolgusu dudağa verilmek istenen şekle göre değişiklik gösterir. Son yıllarda dudak dolgusunda yeni teknikler geliştirilmiştir.

 • Rus Tipi Dudak Dolgusu (Rusian Lips): En çok tercih edilen dudak dolgusu tekniğidir. Bu teknikte dudak içten dışa doğru hafif kıvrılarak (everte edilerek) daha genç ve etkileyici bir görünüm kazandırılır, dolgun ve belirgin hale getirilir.
 • Afrodit Tipi Dudak Dolgusu: Dolgun görünüme sahiptir. Çekici ve estetik olarak çok tercih edilen bir uygulamadır.
 • Hera Tipi Dudak Dolgusu: Daha canlı, simetrik ve dolgun bir görünüme sahiptir.
 • Venüs Tipi Dudak Dolgusu: Hera ve Afrodit uygulamasına göre çok daha doğaldır. Ufak dokunuşlar isteyen kişiler için ideal bir seçimdir.
 • Eros Tipi Dudak Dolgusu: Üst dudağın yukarı kısmının kıvrılması ve daha belirgin olması için tercih edilen bir uygulamadır. Eros yayı olarak ifade edilen hattın hem daha kıvrımlı hem de daha dolgun olması sağlanır.

Dudak dolgusu yaptıranlar için belki de en zorlu kısımlardan biri, hangi dudak tipini seçecekleri konusudur. Tabi kişilere hangi dudak dolgu çeşidinin uygulanacağına gelişigüzel karar verilmemektedir. Kişilerin yüz yapısı, altın oranı ve genel olarak yapısı dikkate alınarak karar verilir.

Dudak dolgusu işlemi ne kadar sürer ve ağrılı mıdır?

Öncesinde etkin anestezik kremlerle uyuşturulduğunda acı hissedilmez. Çok korkanlar için lokal anestezi ile tam sinir blokajı yapılarak da dolgu uygulanabilir. Uyuşturma dahil işlem süresi 20-30 dakikadır.

Dudak dolgusu sonrası yaşanabilecekler nelerdir?

Dudak dolgu uygulaması iğne veya kanülle yapılan bir işlem olduğu için uygulama sonrası travmaya bağlı hafif şişlik, morarma, uyuşma, dudaklar büzüldüğünde dolgunun varlığını hissetme gibi bulgular olabilir. Korkmayın mevcut bu durum geçici olup 3-7 gün arasında kaybolur, hatta bazı hastalarda hiç oluşmayabilir.

Dudak dolgusu sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

 • İğne girişlerinin tam iyileşmesi için ilk 12 saat uygulama bölgesine su ve el değdirilmemeli,
 • 72 saat öpüşmekten kaçınılmalı,
 • İlk hafta havuz, deniz, hamam, saunaya girilmemeli.
 • Dudağında uçuk çıkan veya kan sulandırıcı kullanan hastalarımız öncesinde bu durumu işlem yapan hekime bildirmelidir.

Bu yazı teşhis ve tedavi amacıyla değil bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Dudak dolgusu ile ilgili merak ettiğiniz konuları sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz.