Gençlik aşıları; hyalüronik asit, somon DNA, kollajen, exosome, multivitamin, multimineral ve aminoasit kompleksi gibi mezoterapi uygulamalarının toplu adıdır. Gençlik aşıları adeta cildi besler. Pek çok krem alıp uyguladığınız halde istediğiniz sonucu alamadıysanız gençlik aşısı yaptırma zamanınız gelmiştir. Uygulamalar sırasında deride açılan minik delikleri kapatmak için vücudun tamir hücreleri harekete geçer. Verilen vitamin ve peptidleri de kullanarak hızlı bir kollajen üretimine geçer. Hatta bazen yetmez bazı ürünler vücudun uzak bölgelerindeki kök hücreleri de buraya çekerek süreci hızlandırır.

 20 yaş sonrası derimizdeki kollajen üretimi her yıl %2 oranında azalır. Bu kollajen üretiminin 30 yaşına gelindiğinde %20, 40 yaşına gelindiğinde %40, 50 yaşında %60 azalması anlamına gelir. O zaman erken yaşlarda başlanacak mezoterapi işlemleri ile kollajen sentezini arttırmak gerekir. İçinde hyaluronik asit, vitamin, mineral, peptid ve hücreleri harekete geçiren exosome benzeri ürünler bulunan gençlik aşısı denen cilde minik iğnelerle enjekte edilen destekleyici ürünlere ihtiyaç vardır.

Hangi cilde hangi gençlik aşısının yapılacağına doktorunuz cildinizi değerlendirdikten sonra karar verecektir. Kuru bir cilde uygulanacak ürün içeriği ile, lekeli bir cilde uygulanacak olan, genç biri ile orta yaşlı birine uygulanacak olan arasında fark vardır. Öncesinde cildinizin renk eşitsizlikleri, sarkması, gözenek yapısı, matlığı , önceki yıllardan kalan izleri , yaşınız, cildinizin genetikten gelen özellikleri dikkate alınır ve doktorunuz tarafından siz en uygun olanı önerilir

Gençlik aşısı uygulamaları çok acılı mı ?

İşlem öncesinde yüzünüze güçlü anestezik kremler sürülerek ağrı duymanız azaltılır. Uygulama sırasında kullanılan iğnelerin de çok ince olması hatta hayalet iğne dediğimiz iğne uçlarının kullanımı uygulama konforunu arttırır. Son yıllarda yüzün kaldırıcı noktalarına enjekte edilen ve retaining ligament denilen adeta yüzün halatı anlamına gelen bölgelere daha az noktadan enjekte edilen 5 nokta, 6 nokta, 7 nokta ve 8 nokta enjeksiyonları tercih edilmekte ve yüze güçlü bir lifting etki sağlamaktadır. Bu ürünler de daha az noktadan enjekte edildiği için az acı çok güzellik anlamına gelir. Renk eşitleme, gözenek giderme, ince çizgilerin kaybolması ve parlak görünmesi gibi etkileri yüzün tamamına yayılarak yapılan gençlik aşıları daha fazla sağlamaktadır.

Gençlik aşıları sadece yüze mi yapılır ?

Tabii ki hayır. Yüz dışında sıkılaşmasını, nemlenmesini, cilt kalitesinin artmasını istediğimiz her bölgeye gençlik aşısı yapılabilir. El, boyun, dekolte, kol, bacak vs gibi bölgelerde de kullanılabilir.

Gençlik aşılarını ne sıklıkta yaptırmalıyız ?

Bu tamamen cildinizin durumuna, yaşınıza, uygulamanın hangi nedenle yapıldığına ve ürün kalite-içeriğine göre değişir. Genellikle tercih edilen 15-20 gün ara ile 2-4 uygulamadır. Sonrasında 6-10 ayda bir tek dozluk tekrarlar önerilir. Bu konu doktorunuzla yaplacak ön görüşme sonrasında netleşir.

Gençlik aşısını birkez yaptırır sonra yaptırmazsam yüzüm daha kötü olur mu ? Sürekli yaptırmam mı gerekir ?

Emek ve özen gösterilen her şeyin olumlu sonuç vermesi gibi cildiniz de kendisi için yapılan gayreti sonuçsuz bırakmayacaktır. Düzenli yapılması cilt kalitesini ve genç görüntünüzü arttıracaktır. Bırakıldığında da normalde hiç yapılmadığında geleceğinden daha iyi bir noktada kalır. Kesinlikle daha kötü olmaz. Ancak sizin gözünüz iyi görünüme alıştığında hep o hali görmek ister.

Yüzüme gençlik aşısı yaptırdım ama gençleşmedim diyorsanız birkaç nedenden dolayı bu olabilir; Ya beklentiniz çok yüksektir, yapılan sizi tatmin etmemiştir ya yüzünüzdeki kayıplar çok fazladır bunları gidermek için gençlik aşısından fazlasına ihtiyacınız vardır, hekiminiz daha etkin bir uygulama seçmesi gerekirken gençlik aşısı yapmıştır. Ancak yine de üzülmeyin. Şunu söyleyebiliriz ki yapılan hiçbir şey boşa gitmez mutlaka cildinize fayda sağlamıştır ama sizin daha fazlasına (dolgu, botoks, iple yüz askılama gibi) ihtiyacınız vardır. Çok çökmüş bir yüzde alttaki kayıplar giderilmeden gençlik aşısı yapmak çok zayıf bir vücuda çok kaliteli ve markalı bir elbise giydirilmeye benzer, uygun ölçülere sahip bir vücutta elbise güzel duracağı gibi, yüzün yağ ve kemik erimesinden kaynaklı kayıpları giderildikten sonra yapılacak gençlik aşısı da daha etkin ve güzel duracaktır. Bunlar yapılmadan uygulanan gençlik aşıları duvarları örülüp sıvası yapılmadan boya yapılmaya çalışılan eve benzer. Uygulamaların sırasını ve önceliğini doğru belirlemek sizin sonuçtan alacağınız başarıyı ve mutluluğunuzu etkiler. Doğru bir analiz ve doğru sıra ile yapılacak işlemler hekiminizin bu konudaki tecrübesi ile doğru orantılıdır.

Gençlik aşılarının etkisini hemen görebilir miyiz ? Etki ne zaman ortaya çıkar ?

Lifting sağlayan ürünlerde fark hemen hissedilebilir. Ancak uygulama yapıldıktan sonra kollajen sentezlenebilmesi için vücudun belli bir süreye ihtiyacı vardır. İlk etkilerin farkedilmesi genellikle ilk 1 hafta sonrasıdır. Bu olumlu etkiler her hafta biraz daha artar. Cildin durumuna ve yaşa göre belli aralıklarla yapılacak hatırlatma seansları etkinin gücünü ve kullanım süresini arttırarak cildinizi adeta fondoten sürülmüş gibi pürüzsüz ve parlak hale getirir.

Gençlik aşısı uygulandıktan sonra nelere dikkat edilmelidir ?

Uygulama sonrasında açılan deliklerden mikrop alınmaması için ilk 3-4 saat su ve el tamasından kaçınılmalı, ilk 1 hafta havuz, deniz, hamam, solaryum gibi özellikle umuma açık yerlere girilmemelidir. Uygulama sonrası her 3-4 saatte bir güneş koruyucu kullanımı ve direkt güneşte kalınmaması da önemlidir.

Gençlik aşıları kimlere yapılmaz ?

Gebelere, emzirenlere,kanser tedavisi devam edenlere, kanama pıhtılaşma sorunu olanlara, cildinde herpes virüs(uçuk) veya herhangi bir cilt enfeksiyonu bulunanlara ve immun yetmezliği olanlara yapılmaz.