HYALURONİK (HYALÜRONİK) ASİT

Hyaluronik asit nedir?

Hyaluronik asit, vücudumuzda kemik, kıkırdak, kaslar, bağ doku, eklem sıvısı, saç derisi ve kökleri, dudaklar, gözler ve deri gibi birçok bölgede doğal olarak üretilen bir maddedir. Gözümüzün %80’ini hyaluronik asit oluşturur. Tüm vücutta bulunan hyaluronik asidin %50’si ise ciltte bulunur. Cildin esnek, pürüzsüz ve lekesiz olmasını sağlar.

Hyaluronik asidin vücutta yeterli miktarda bulunabilmesi için beslenme de önemli rol oynar. Hyaluronik asit bazı besinlerde (yeşil biber, limon, portakal, elma, muz, şeftali, armut, soya ürünleri, patates, nişasta ve hayvansal gıdalarda) doğal olarak bulunur.

Hyaluronik asit ne işe yarar?

Hyaluronik asidin işlevi vücutta bulunduğu yere göre değişir. Ancak gerek vücut tarafından üretilen gerekse de dışarıdan alınan hyaluronik asit sağlığın korunmasında önemli bir rol oynar. Hyaluronik asit etkisini bulunduğu ortamda suyu çekerek ortamın yağlı ve nemli kalmasını sağlayarak yapar.

Hyaluronik Asit;

  • Ciltte, cildin nem dengesini düzenler, esnek, pürüzsüz, lekesiz olmasını sağlar. Hücre yenilenmesini desteklediği için cildin daha taze ve yumuşak kalmasını sağlar. Cilt sağlığı için diğer bir önemli bileşen olan kolajenin sentezlenmesini destekler. Ayrıca anti-bakteriyel özelliğiyle yaraların iyileşmesinde ve sivilcelerin önlenmesinde rol alır. Doku onarımı ve cilt yenileme özelliği ile anti-aging (yaşlanma karşıtı) bir etki yapar.
  • Kemik ve eklemlerde, darbelere karşı bir yastık gibi koruyucu bir etki yapar.
  • Saçta, saçın parlak, canlı ve esnek olmasını sağlar.
  • Gözlerde, gözün nem dengesini ve elastikiyetini korur. 

Hyaluronik asit vücutta neden azalır?

Hyaluronik asit vücudun doğal yaşlanmasına, hormonal değişikliklere ve zararlı ultraviyole (UV) ışınları, zararlı kimyasal maddeler ve çevresel faktörler gibi birçok dış etkene maruz kalınması sonucunda azalır. Hyaluronik asidin azalması yaptığı etkilerinin tamamen veya kısmen ortadan kalkmasına neden olur. Hyaluronik asidin azalması ciltte, cildin kurumasına, lekelenmesine, kırışıklıkların başlamasına, eklemlerde ise işlev kaybına neden olur. 

Hyaluronik asidin yan etkisi var mıdır?

Vücudumuz tarafından üretildiği için vücudun tanıdığı bir moleküldür. Hyaluronik asit dışarıdan vücuda verildiği zaman vücut bunu yabancı bir madde gibi algılamaz. Bir başka ifadeyle vücut uyumlu bir maddedir.

Hyaluronik asit düşük molekül ağırlığıyla cilt tarafından kolayca emilir. Hyaluronik asit pek çok kozmetik ürün içinde bulunur. Ama en doğru kullanım şekli, koruyucu ve katkı maddesi içermeyen, en saf şekilde kullanmaktır.

Hyaluronik asit vücut uyumlu olsa da uygulama şekline göre vücudun vereceği tepkilerin farklı olacağı göz ardı edilmemelidir. Örneğin enjekte edilerek kullanılan uygulamalarda enjeksiyon yerinde kızarma ve şişkinlik gibi komplikasyonlar görülebilir. Bunlarda 2-3 gün içinde kendiliğinden kaybolur. Ayrıca, hamileler ve emziren kadınlar üzerinde gerçekleştirilmiş herhangi bir araştırma olmadığı için, bu dönemlerde kullanımı tavsiye edilmemektedir.
Aspirin kullanıyorsa morarmayı engellemek amaçlı uygulamadan 2-3 gün öncesinden itibaren kesilmelidir. Hyaluronik asidin erken emilimini (erimesini) engellemek için sauna ve hamam gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. 

Hyaluronik asit dolgularının özellikleri nelerdir?

Hyaluronik asit, başta ciltte meydana gelen kırışıklık tedavisinde, göz ve eklem hastalıklarında tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan bir maddesidir. Vücut uyumlu bir madde olduğu için vücuda enjeksiyonuyla herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. Güvenle kullanılabilir ve kullanım öncesinde alerji testi yapmak gerekmez.

Hyaluronik asit içerikli dolgular üretim teknolojisine ve sahip oldukları molekül büyüklüklerine göre vücudumuzda 8-18 ay kadar kalırlar. Bu süre içerisinde vücut tarafından eritilen dolgular sindirim yoluyla atılırlar. Sürekli değişim halinde bulunan insan vücuduna dışarıdan yapılan dolgunun da geçici (süreli) olması aslında vücudun adaptasyonu ve değişimi açısından önemli bir avantaj sağlar. Bir anlamda değişen vücut şekline göre yeniden bir müdahaleye imkân tanıması kalıcı dolgulardan önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkar.

Yukarıdaki yazı teşhis ve tedavi amacıyla değil bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Hyalüronik Asit ile ilgili merak ettiğiniz konuları sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz.