OZON GAZININ TIPTA TEDAVİ AMACIYLA KULLANILMASI

Ozon terapi ancak güvenilir bir jeneratörle, doğru sarf malzemeleri ve iyi bir ozon terapist ile yapıldığında faydalı olur. Unutulmaması gereken önemli bir konu da hastayı ozon gazının değil hekim tedavi ettiğidir. Ozon gazının tedavide sadece bir araç olduğu unutulmamalıdır. Uluslararası Ozon Derneği, IOA’ya göre ozonun sanayide ve teknolojideki kullanım alanları;

 • Soğutma suyu, selüloz imalatı, istiridye, midye ve diğer deniz ürünlerinin kültürü, temizleme ürünleri
 • Dezenfeksiyon, deodorant etkisi, havanın dezenfekte edilmesi
 • Mikropların elimine edilmesi
 • Şişe (maden suları, damacana suları vb.) dolumu
 • Bitkilerin suda büyümesi (hidrokültür)
 • Sınai uygulamaları, demirin ortamdan yok edilmesi
 • Kaolin (granit kayaçlardan elde edilen kil) imalatı
 • Tıp, mikrobiyoloji, meteoroloji, mikro-klimatoloji, mikrobiyolojik ve farmasetik üretim süreçleri
 • Organik sentezlerde oksidasyon
 • Farmasetik üretim ve paketleme, foto-kimya, protein sentezi, pirojensiz su
 • Doğal artıkların yok edilmesi
 • Yüzme havuzları, uzay araştırmaları (mühendislik), sterilizasyon
 • Termal banyo havuzları, tat ve koku iyileştirmesi
 • Su ve temizleme suyu, mum işleme

OZONUN VÜCUTTAKİ ETKİLERİ (ENDİKASYONLARI) NELERDİR?

Ozonun vücuttaki etkilerinin ortaya çıkması için serbest radikallerin varlığı önemlidir. Serbest radikaller, çeşitli patolojik süreçlerin gerek başlatıcısı gerek ara basamaklarda gerekse sonucunda ortaya çıkabilen reaktif maddelerdir. Bunlar, organizmada aerobik solunum sırasında mitokondride ve fagositlerde fizyolojik durumlarda da oluşabilmektedir.

Ozon kronik yorgunluk sendromuna iyi gelir mi?

Kişinin yorgunluk hissettirecek kadar bir iş yapmadığı, hatta gün boyu istirahat ettiği halde kendisini bitkin hissettiği durumdur. Bu sendroma bağlı oluşan zihinsel ve bedensel yorgunluk gibi durumlar ozon terapi uygulayarak giderilebilir.

Ozon diyabet (şeker) hastalığına ve iyileşmeyen kronik yaralar iyi gelir mi?

Diyabet hastalarında damarların hasarlanması sonucu ortaya çıkan dolaşım bozuklukları ve buna bağlı bazı organlarda (sinir, böbrek, göz) oluşan doku hasarının azaltılmasında ozon ciddi katkı sağlamaktadır. Alt ekstremite ampütasyonlarının (ayak kesilmelerinin) sebepleri arasında diyabetik ayak enfeksiyonları %50-70 arasındadır. Diyabete bağlı ampütasyon oranı diyabetik olmayan kişilere göre 22 kat daha fazladır. Her 7 diyabet hastasından 1 tanesinde hayatın bir döneminde ayakta yara açılır. Ozon tedavi bu yaraların iyileştirilmesinde önemli rol oynar. Sadece diyabete bağlı yaralar değil aynı zamanda travmalara bağlı yaralar, uzun süre yatmaya bağlı oluşan bası yaraları (dekübitis ülserleri), ameliyat sonrası oluşan yaralar, yanıklar ve yanıkların üzerine yerleşmiş enfeksiyonlar, “Burger Hastalığına” bağlı olarak uzuvlarda meydana gelen yaralar ozon tedavisinden fayda gördüğü durumlardır.

Ozon kas ve eklem hastalıklarına iyi gelir mi?

Kas, eklem ve romatizmalı hastalıklarda eklem içine ozon enjeksiyonuyla inflamasyonu ve ağrıyı azaltmak mümkündür. Erken aşama artrozlarda (eklem kireçlenmelerinde) faydalı olduğu gösterilmiştir. Bel ve boyun fıtıklarında fıtığa neden olan diskin içine veya etrafına ozon verilerek fıtık ve buna bağlı meydana gelen ağrı başta olmak üzere diğer şikayetlerde azalma görülür. Yaygın kas ağrıları, uyku bozuklukları, yorgunluk ile seyreden ve daha çok kadınlarda görülen fibromiyalji denen hastalıkta da ozon ile tedaviden iyi sonuçlar alınabilir. Ozon terapi diğer tedavilerle kombine edildiğinde kas-eklem hastalıklarında daha iyi sonuç vermektedir.

Ozon otoimmun hastalıklara iyi gelir mi?

Romatoid Artrit (RA), Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), Multipl Skleroz (MS), Diyabetes Mellitus (DM), Behçet Hastalığı ve başka birçok otoimmun hastalıkta ozonun immun sistemi düzenleme özelliğinden yararlanılarak tedavide kullanılır.

Ozon detoks (toksinlerin vücuttan atılması) işini yapabilirmi?

Günlük normal hayatımızda soluduğumuz havayla, içtiğimiz suyla, yediğimiz yiyeceklerle, temas ettiğimiz eşyalardan birçok toksin (zararlı madde) vücudumuza girer. Bu toksinlerin önemli bir bölümü vücudumuzun boşaltım sistemleriyle atılır. Ozon tedavisiyle vücuttaki antioksidan enzimler harekete geçirilerek, vücutta birikmiş olan toksinler uzaklaştırılır.

Ozon enfeksiyon hastalıklarında iyi gelir mi?

Ozon her türlü mikroorganizmayı (bakteri, virüs, mantar, parazit vb.) öldürme yeteneğinde bir gazdır. Enfeksiyonlarda normal ilaçlı tedaviye ek olarak ozon tedavisinin eklenmesi hem iyileşmede ve hem de komplikasyonların engellenmesinde ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.

Karaciğerin tüm viral (hepatit A, B ve C) hastalıklarında bir yandan enfeksiyonu tedavi ederken diğer yandan karaciğer dokusunda oksijen miktarında artışa ve karaciğer enzimlerinin normale dönmesine katkı sağlamaktadır. İnflamatuvar barsak (ülseratif kolit, crohn) hastalıklarında, irritabl bağırsak sendromunda (IBS-hassas bağırsak sendromu-spastik kolon) bağırsak kanlanmasını, oksijenlenmesini arttırarak bağırsak spazmlarını çözer ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Ozon tedavisi mide ülserinde hem hücrelerin yenilenmesi ve hem de kanlanmasını artırdığı için oldukça faydalıdır. Anal fistüllerde enflamasyonu engelleyici ve hücreleri yenileyici özelliklerinden yararlanılır.

Ağız içi mukozasını tutan hastalıklarda, ağız içi aftlarda, diş eti iltihaplarında, ağızdaki mantar (kandida) enfeksiyonlarında etkilidir. Tedaviye dirençli kadın genital yolu enfeksiyonlarında bakteri ve mantar öldürücü etkisinden faydalanılır. Zona, uçuk gibi virüslerin neden olduğu hastalıklarda yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Ciltte biriken yağ asitlerinin (selülit) vücuttan atılmasına, kılcal kan damarlarında kan akımının artmasını sağlayarak metabolizmayı normale döndürür. Cildi tutan hastalıklarda hem lokal olarak kullanılan kremler hem de sistemik uygulama etkindir.

Mantar ve bakterilerin üremesini engelleyici özelliği sebebiyle uzun süredir suların arıtılmasında kullanılan ozon, bu mikroorganizmaların sebep olduğu hastalıkların tedavisinde de uygulanmaktadır.

Grip ve sık geçirilen üst solunum yolu ve bronşit gibi akciğerin virüslere bağlı hastalıklarında etkilidir. AIDS, zona, uçuk, domuz gribi, kuş gribi ve tüm gribal hastalıklarda bağışıklık sistemini güçlendirir.

Üriner sistem (böbrek, mesane, idrar yolu ve prostat) enfeksiyonlarında ozon tedavisi oldukça etkilidir.

Ozon nörolojik hastalıklarda iyi gelir mi?

Nörolojik hastalıklar (Multipl Skleroz, Alzheimer, Parkinson, vb.) ve kas-sinir sistemini tutan (Myotoni, Muskuler Distrofi vb.) hastalıklarda son derece etkilidir. Migren ve diğer baş ağrılarının tedavisinde oldukça etkilidir.

Ozon kanserde iyi gelir mi?

Oksijen eksikliğinin, kanserin yayılmasını kolaylaştırdığı, kanser hücrelerinin, oksijen açısından zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediği, yeterli oksijen sağlandığından ise tümör dokusunun beslenmesinin bozulduğu ve tümör hücrelerinin öldüğü bilinmektedir. Ozon tedavisi, direkt tümör hücrelerini öldürücü etkisi nedeniyle kanser hastalarında tamamlayıcı tedavi olarak tercih edilir. Ozon ayrıca, bağışıklık sisteminin aktivasyonunu ve kanserle savaşan hücrelerin üretimini artırır. Bu da vücudun genel direncine olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda kemoterapinin (KT) ve radyoterapinin (RT) hastada oluşturduğu olumsuz etkilerinin azaltılmasında ve bozulmuş olan kan değerlerinin düzeltilmesinde önemli rol oynar.

Ozon göz hastalıklarında iyi gelir mi?

Özellikle yaşlılığa bağlı olarak damarların yapısında meydana gelen bozulmalar sonucu gözdeki optik sinirler ve retinada hasar sonucu göz hastalıkları oluşur. Ozon tedavisi, dolaşımdaki bozukluğu önleyerek tedaviye yardımcı olur. Ozon tedavinin hastalığın gerilemesini sağlayıp sağlamadığı konusundaki çalışmalar yetersiz olsa da göz hastalıklarının ilerleyişini önemli ölçüde önlediği bilimsel olarak ortaya konmuştur.

Ozon antiaging (sağlıklı yaşlanmada) ve kozmetikte iyi gelir mi?

Hücrelerin canlı ve sağlıklı olmalarının en önemli nedeni oksijendir. Hücreler yaş almaya bağlı olarak yeterince oksijen alamazlar. Ozon tedavisiyle sağlanan oksijen artışı sonrası hücreler artık fonksiyonlarını daha yüksek oranda gerçekleştirebilirler. Ozon, yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra fiziksel dayanıklılığı ve yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırır. Cildin kendisini yenilenmesini sağlayarak daha genç ve pürüzsüz olmasını sağlar. Yaş almaya bağlı kırışıklıklarda, ameliyat ve yara izlerinin (skar, keloid) düzeltilmesinde, bölgesel yağlarının eritilmesinde etkilidir.

Ozon kronik yorgunluk ve stres durumlarına iyi gelir mi?

Ozon bir yandan stres hormonu olarak adlandırılan adrenalinin vücutta yıkılmasını sağlayarak stresimizin azalmasını diğer yandan endorfin ve seraton gibi hormonları arttırarak insanların mutluluğunu artırır. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerini aktive ederek genel iyilik hali ve kişilerin daha enerjik olmalarını sağlar. Kaslarda biriken ve yorgunluğa neden olan laktik asidin vücuttan atılmasını sağlayarak yorgunluğun giderilmesini sağlar. Hücre ve dokulardaki enerjinin artmasını, beyin hücrelerinin fonksiyonlarının iyileşerek hafızanın güçlenmesini sağlar.

OZON TERAPİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Uzun süreli ozonla kontamine olmuş havanın solunması, özellikle akciğer üzerinde ciddi yan etkilere neden olabilir. Akciğer yüzeyi ile toksik temas tehlikesini önlemek için, kullanım alanında havaya ozon karışımı önlenmelidir. Solunan havada ozonun saptanması için esasen koku alma duyumuz yeterlidir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda zaten ortamda “Ozon Dedektörü” bulundurulması zorunludur.

OZON TERAPİNİN KONTRENDİKASYONLARI NELERDİR?

Ozon terapi, tedavinin uygun olmadığı hastalarda ve yanlış uygulama tekniği sonucu birçok komplikasyona neden olabilir. Ozon terapinin uygulanmaması gerektiği bildirilen durumlar;

 • Favizm (Glukoz 6 fosfat dehidrogenz enzim eksikliği) alyuvarlarda bir enzim eksikliği ile seyreden hastalarda
 • Aşırı alkol kullananlarda
 • Hipertroidi (troid bezi aşırı çalışanlarda)
 • İleri derecede kansızlık ve kanla ilgili bazı rahatsızlığı (hemofili, kanama pıhtılaşma hastalıkları vb.) olan hastalarda
 • Kronik ve tekrarlayıcı pankreas bezi iltihaplarında (pankreatitler)
 • Yeni gelişmiş kalp enfarktüsü ve kanamanın aktif olarak devam ettiği beyin felci gibi bazı hastalıklar
 • Gebelikte

Yukarıdaki yazı teşhis ve tedavi amacıyla değil bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Ozon tedavisiyle ilgili merak ettiğiniz konuları sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz.