Soprano buz lazer epilasyon

Buz lazer epilasyon sistemi; her türlü (ince ve açık renk) kıl ve tüylerde etkili, hemen hemen acısız-ağrısız, her mevsim ve her ten rengine uygulanabilen yeni nesil ileri bir teknolojidir.

Lazer epilasyon nedir?

Lazer, ışınların uyarılması yöntemi ile elde edilen bir ışık demetidir. Ülkemizde yaklaşık olarak 30 yıldır uygulanan lazer yöntemi tüylenme problemi için hala en etkili tedavi olarak bilinmektedir. Tedavinin etki mekanizması, lazer ile kıl köklerinin yakılması ve işlevsiz hale getirilmesidir. Kıl kökünün yakılmasıyla uygulama bölgesinde tüylenme imkânsız hale gelir ve kişinin tüylerinde önce azalma zamanla yok olma görülür.

Uyguma öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Kişi tedaviye başlamadan önce mutlaka hijyenik ve doğru uzmanlara sahip bir merkez bulunmalıdır. Cihazlar araştırılmalı ve firmanın ne kadar süredir hizmet verdiği de göz önünde bulundurulmalıdır. Uygulama yapılmadan önce ve her seansa gelirken uygulamanın yapılacağı bölge tamamen temizlenmelidir. Tedavi süreci boyunca ağda yapılmamalı ve tüylerin köklerine herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır. Tedavi sürecinde ağda yapılmamalı ve bölge seansa kadar tüylenmeye bırakılmalıdır. Tüyler ilk seanstan birkaç gün sonra uzamaya başlar ve uzayan tüylerin yavaş yavaş döküldüğü görülür. Bu tedavinin işe yaradığını gösterir.

Lazer epilasyon nasıl yapılır?

Lazer epilasyon uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli aşama kişinin kıl-tüy yapısının ve yoğunluğunun iyi analiz edilmesi gerekir. Bunun için kişinin tüylerine 15 günlük süre boyunca hiçbir müdahalede bulunulmamalıdır. Daha sonra kişiye uygulanacak olan tedavinin (seans sayısı, sıklığı, uygulama şeklinin) doğru belirlenmesi gerekiyor. Seans sayısı ve sıklığı kişinin kıl-tüy yapısına göre değişkenlik gösterir. Analiz yapılıp tedavi planlandıktan sonra uygulamaya geçilir. Uygulamada hastanın kıl-tüy problemi olan bölgesine lazer uygulanır ve buradaki kıllanma ve tüylenme sonlandırılır.

Lazer epilasyon zararlı mıdır?

Lazer epilasyon uygulamasının, sağlık açısından bir zararı yoktur. Çünkü Lazer non-iyonize (iyonize olmayan-hücreleri etkilemeyen) enerjidir. Lazer epilasyonunda kullanılan tüm lazer tipleri yalnızca kıl kılın kök hücrelerini (folikülleri) hedef alır.

Lazer epilasyonun yan etkileri nelerdir?

İşlem sonrasında kıl köklerinde belirginlik kızartı oluşur. Bu yan etkiler hemen her lazer uygulamasından sonra oluşur. Fakat 1-3 saat içinde çok nadiren 24 saat sonunda kaybolur. Sık aralıklarla uygulamaya bağlı ciltte lekelenmeler görülebilir.

Lazer nasıl yapılır?

Buz lazer başlığı diğer lazer cihazlarının başlıklarından farklı tasarlanmıştır. Cihaz ütüleme tekniği ile çalışır ve kişinin vücuduna lazer işlemi esnasında soğukluk verir. Başlığın serinletici etkisi, cildi ortalama -3 dereceye kadar soğutur. Böylece sağunun etkisiyle kişinin cildi uyuşturulur ve herhangi bir yanma, batma, acı ve ağrı hissi olmadan tedavi gerçekleşmiş olur. Cilt uyuştuktan sonra hasta, tedavi sürecinde hiçbir acı-ağrı hissetmeyeceğinden daha konforlu bir tedavi yapılmış olur. Buz lazer başlıklarının tarama alanları 2x1cm olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sebeple diğer lazer cihazlarına göre daha geniş bir tarama alanına sahip olduğu söylenebilir. Tarama alanının geniş olması işlemin daha hızlı bitmesi anlamına gelir. Bu sebeple seanslar çok daha kısa sürer ve işlem çok daha pratik bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Soprano buz lazer epilasyon hangi ten renginde uygulanır?

Soprano buz lazer yeni nesil lazer epilasyon teknolojilerine göre en önemli özelliği, tüm ten renklerinde kullanılıyor olmasıdır. Koyu renk (bronz) tenlerde bile etkili sonuçlar alınır. Çünkü eski sistem lazer epilasyonlarda ten rengi koyulaştıkça sistemin etkisi de azalırdı.

Soprano buz lazer epilasyon hangi mevsimde uygulanır?

Soprano buz lazer her (dört) mevsim uygulanabilir. Mevsimin yaz veya kış olması sistemin etkinliğini azaltmaz ve cilde zarar vermez. Soğutma sistemi sebebiyle yanık ciltlerde de rahatlıkla uygulanabilir. Eski sistem lazer epilasyon uygulamalarında ise tedavi sonrası kişinin ya güneşe çıkmaması önerilir ya da sadece kış aylarında uygulama yapılır.

Soprano buz lazer epilasyon yüz bölgesinde kullanılabilir mi?

Eski sistem lazer epilasyonlar, yüzde bulunan tüylerin çok açık renkte ve ince olması nedeniyle etkili olmamaktadır. Ayrıca eski nesil lazer epilasyon uygulamalarının yüzde tetikleme yaptığı gözlemlenmiştir. Ayrıca eski sistem lazer epilasyonlar sistemlerinin aplikasyon başlıkları yüz bölgesinde uygulama yapacak kadar küçük değildi. Soprano buz lazer epilasyon yüzdeki en ince ve en açık tüylerde bile etkili olan teknolojiye sahip olduğu gibi aynı zamanda yüzdeki kaş arası gibi daha küçük bölgeler için tasarlanmış başlıklara sahiptir.

Soprano buz lazer epilasyon ince ve açık tüylerde pürüzsüz cilt oluşturabilir mi?

Eski sistem lazer epilasyonlar ince ve açık renk tüylerde etkili olmadığından, tedavi tamamlandıktan sonra ciltte pürüzsüz bir sonuç alınamıyordu. Soprano buz lazer epilasyon teknoloji ise tüm tüylere etki olduğundan tedavi sonrası çok daha pürüzsüz bir sonuç alınmasını sağlıyor.

Soprano buz lazer epilasyon ile etkili sonuç alabilmek için kaç seans gerekiyor?

Kılın rengi, kalınlığı, bulunduğu bölge, ten rengi gibi faktörler lazer işleminin kaç seans olabileceğini etkileyebilir. Kalın, siyah renkli kıllı ve açık tenli bireylerde seans sayısı azalırken açık renkli, ince kıllı ve koyu tenli kişilerde lazer epilasyon seans sayısı artmaktadır. Bazı hastalara altı hafta boyunca 3 ile 5 seans arası yeterli olmaktadır. Ancak pürüzsüz bir etki elde etmek için genellikle 6 seans yapılması gerekiyor. Tüm vücut epilasyon uygulaması bu yeni sistemde hemen hemen yarı yarıya azalıyor. Ama yine de seans sayısının ve sıklığının her hasta için farklı olduğunu unutmamak gerekir.

Soprano buz lazer epilasyon uygulaması sırasında acı-ağrı olur mu?

Soprano buz lazer epilasyon sisteminin eski tip nesil lazer epilasyon tedavilerine göre en belirgin farkı çok daha konforlu ve acısız-ağrısız olmasıdır. En hassas uygulama bölgelerinde bile acı-ağrı hissedilmemektedir. Acı-ağrı eşiği çok düşük kişiler bile bu özelliği nedeniyle Soprano buz lazer epilasyonu tercih etmektedir.

Bu yazı teşhis ve tedavi amacıyla değil bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Soprano buz lazer epilasyon ile ilgili merak ettiğiniz konuları sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz.