ZYGOMA (ZİGOMA-YANAK-ELMACIK) DOLGUSU-CHEEK FİLLER

Bir kadının yüzünü en alımlı gösteren kısmı elmacık kemiklerinin belirginliğidir. Etrafınızda çok güzel ifadesini hak eden kişilerin hepsinin belirgin elmacıkları olduğuna dikkat edin. Bu kısım bazı kişilerde kemik erimesiyle, bazılarında yağ pedlerinin erimesiyle, bazılarında ise doğumsal olarak daha silik ve basık durabilir. Bu alanın sonradan erimesi yüz derisinin de aşağı sarkmasına neden olur. Jawl sarkması denen çeneden aşağı sarkan bir deri kıvrımına ve gülme çizgilerinin belirginleşmesine yol açar. Yüzü bir çadıra benzetirsek elmacık kemikleri çadırın direği gibidir. Direk kısaldıkça kumaş pot yapar, ancak direk dik ve yüksekse kumaş da gergin durur. Bu örnekten yola çıkarak diyebiliriz ki; elmacıklarınız silikleştikçe yüzünüzün derisi de daha gevşek durur. Bu sebeple ciltte belirgin sarkma, nazolabial oluk dediğimiz gülme çizgilerinin derinleşmesi durumlarında mezoterapilere ek olarak yapmamız gereken ilk işlem Zygoma (yanak-elmacık) dolgusudur. Bu uygulamaya sinema sektöründen de çok itibar görmesinden dolayı Hollywood Yanağı da denmektedir. Zygoma dolgusunun yüzde elmacığı yükseltmek, nazolabial oluğu hafifletmek, jawl sarkmasını azaltmak dışında göz altına da kazanımları vardır. Yükselen elmacık kemiği adeta gözaltı derisini bir davulun gerilmesi gibi gererek orada yeni başlamış hafif çukurların da fark edilmemesini sağlar. Ancak gözaltındaki kayıp fazla ise bu alana da zygoma ve orta yüz değerlendirilip restore edildikten sonra müdahale etmek gerekebilir.

Zygoma dolgusunda hangi dolgu kullanılır?

Bu bölgede en sık kullanılan dolgular sert kıvamlı, kaldırıcılığı yüksek hyaluronik asit dolgularıdır. Piyasada farklı isimde pek çok marka HA dolgusu bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken dolgunun kaldırıcılık gücüdür. Ancak su tutma kapasitesi çok yüksek, çok çok sert bir dolgu yağ oranı az, cildi ince bir yüzde kullanıldığında dışarıdan fark edilebilir. Böyle yüzlerde uygun ürünü seçmek hekimin bilgi ve deneyimine bağlıdır. Aynı bölgede Kalsiyum hidroksi apatit dolguları, akıllı dolgu dediğimiz PCL dolgular, yağ dolguları da kullanılabilir.

Zygoma dolgusunun ücreti nedir?

Bunu belirleyen bu kısımdaki dolgunun miktarı, markası ve içeriğidir. Kişinin yüz şekline ve beklentisine göre 1-4 dolgu arasında ürün kullanılabilir. Genellikle ilk seansta 1-2 ml kullanılır. 15 gün sonra ihtiyaç olup olmadığı tekrar değerlendirilir. Dolguların ücretlendirilmesinde 1 ml fiyatı baz alınır. Dolgu fiyatını kullanılan dolgu sayısı belirler.

Yanak dolgusunun ömrü ne kadardır?

Dolgu süresi kullanılan dolgunun miktarı, cinsi ve kişisel özelliklerin farklılıklarına göre 1-4 yıl arasında değişir. En uzun ömürlü dolgular akıllı dolgu dediğimiz PCL dolgulardır. Bunların fiyatlandırması dolgu ömrü uzadıkça artar. Hyaluronik asit dolgularının ömrü kişiden kişiye 8-15 ay arasında değişir. Bu durum aynı saç ve kaş uzama hızına benzer. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Az su içmek, hipertiroidi, yüksek metabolizma hızı, immun sistemi kuvvetlendirici destekler kullanmak, güneş altında fazla durmak, aşırı sportif aktivite, kaplıca, sauna, çok sıcak suyla duş almak gibi vücut ısısını arttıran durumlar dolguların hızlı erime sebebidir.

Yanak dolgusunda nasıl bir teknik kullanılmalıdır?

Yanak dolgusundaki amaç derin kemik ve yağ kaybını yerine koymak olduğu için dolgu maddesi olabildiğince derine kaybın olduğu kemik üstüne konmalıdır. Böylece dolgu yüzün asansör kasları dediğimiz kasların da altın da kalarak yüze bir lifting yukarı taşınma sağlar. Subcutan cilt altı uygulamalar, ilgili bölge derisinde katlantı ve kırışıklıklar varsa ve elimizdeki dolgu miktarı çok azsa tercih edilebilir. Ancak cilt altına konulan dolgu kasların üstünde olacağı için gülme sırasında hareket eder bu dışarıdan fark edilir ve hoş bir görüntü oluşturmaz ve zamanla kas hareketleri ile kolayca yerinden ayrılıp başka bölgelere kayabilir. Bu sebeple yanak dolgusunda en sık kemik üstü uygulamalar tercih edilir.

Yanak dolgusu dışarıdan fark edilir mi?

Uygun alana, uygun miktarda konulan dolgular dışarıdan fark edilmez. Kemikli bir yüz görüntüsü oluşturur. Yüzü ince göstermede işlem yapılan başlıca bölgelerden biridir.

Elmacık Kemiği dolgusu ne zaman etkisini gösterir?

Uygulamadan hemen sonra fark edilir. Anında yanakta elmacık kemiğinde belirginleşme, nazolabial katlantıda azalma, jawl sarkması dediğimiz yanağın çeneye doğru sarkan derisinde toparlanma olur. Uygulama sırasında birebir görerek kullanılacak miktar arttırılabilir. Uygulamada kişinin beklentileri de önem taşır. Çok doğal bir görüntü isteyen kişilerde az miktar kullanılırken, daha belirgin isteyenlerde kullanılan dolgu miktarı artabilir.

Elmacık dolgusu sonrası istenmeyen bir durumla karşılaşır mıyız?

Dolgu uygulamasının yapıldığı bölge yüzdeki en güvenli bölgelerden biridir. Yine de dolguyu sinir ve damar anatomisini bilen tıbbi donanımlı, tecrübeli hekimler tarafından hijyenik koşullarda yapılmasına dikkat edilmelidir. Yetkin hekim uygulamaları sonrasında bildirilen belirgin dolgu komplikasyonları yoktur. İşlem sonrası iğne giriş kısmında 2-3 gün süren bir ödem, bastırıldığında hafif çürük acısı gibi bir hassasiyet hissedilebilir. Bu şikâyet kısa sürede geçer. İşlem sonrası 12 saat duş alınmaması, 1 hafta boyunca havuz, deniz, hamama girilmemesine, hemen makyaj yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Yanak dolgusunda yaş ve cinsiyet sınırı var mıdır?

18 yaş sonrası kadın erkek talep eden, ihtiyacı olan herkese yapılabilir. Kadın ve erkek uygulamalarında kemik yapısı farklılıklarından kaynaklanan uygulamada dikkat edilecek farklılıklar vardır. Deneyim ve bilgi bu noktada önem taşır. Yanlış bir el tarafından yapılan uygulama erkek yüzünü feminenleştireceği gibi, kadın yüzünü daha sert ve erkeksi görünüme sokabilir. Aman dikkat!

Elmacık kemiği dolgusu ne işe yarar?

Yüzün daha genç ve dinamik görünmesini sağlar. Yüze kadınlarda ters üçgen görüntüsü vererek daha zayıf görüntü verir. Gülme oluğu katlantısını ve aşağı doğru olan deri sarkmalarını giderir veya hafifletir.

Bu yazı teşhis ve tedavi amacıyla değil bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Zygoma-Zigoma (Yanak-Elmacık) dolgusu ile ilgili merak ettiğiniz konuları sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz.